„Samorząd Partnerem w ochronie zdrowia psychicznego” – pod takim hasłem w dn. 11.09 w Jedliczach odbyły się X obchody Dnia Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie „Schizofrenia – otwórzcie drzwi”.
Z tej okazji Towrzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych zorganizowało na terenie Ośrodka Rehabitacyjno-Wypoczynkowego „Zacisze” kampanię edukacyjną w formie integracyjnego festynu. Nie zabrało atrakcji i niespodzianek takich, jak:”Przejście przez Symboliczne Drzwi” na znak solidarności z osobami chorującymi psychicznie, stoiska konsultacyjne, warsztaty garncarskie, przejażdżki konne, zabawy dla dzieci oraz wyśmienite koncerty muzyczne (HE-YA, Krajki, Magister Ninja). Podczas imprezy obecni byli wolontariusze „Centerka”, którzy wspomagali swą obecnością punkty informacyjne i stoiska, a także pomagali w koordynacji VI Biegu Solidarności – Droga do Siebie pt. „Życie może być CHADowe”. Kilkoro śmiałków nawet odważyło się wystartować w biegu, swym przykładem zachęcając do aktywności innych uczestników imprezy. Okazało się, że wolontariusze mają niezłą formę – grupowo zajęli w biegach 4 miejsca, a Ula uplasowała się na pozycji 2 w klasyfikacji kobiet. Również najmłodsze wolontariuszki, Kamilka i Karolinka, wywalczyły nagrody w „Biegu Przedszkolaka” – gratulujemy!!! Wolontariusze centerkowi przygotowali również niespodzianki – specjalnie na tę okazję przygotowali nowe układy choreograficzne i warsztaty, które jako formacja taneczna „Go Pomost!” zaprezentowali na scenie, a także, we współpracy ze Stowarzyszeniem „Dla Rodziny”, zorganizowali happening dla sportowców na trasie biegów, wzbudzając wiele emocji i radości wśród uczestników. Podczas tegorocznej kampanii można było również zasięgnąć fachowych konsultacji i porad z zakresu zdrowia psychicznego u specjalistów, uczestniczyć w panelu eksperckim, a także specjalnym seminarium dla przedstawicieli i pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne, które poprzedziło kampanię (09.-11.09).
Niedzielne popołudnie było okazją to poznania specyfiki i problemów, z jakimi borykają się osoby chorujące psychicznie, ale również możliwością spotkania się, integracji i wspólnej zabawy. Wolontariusze „Centerka”, w silnym składzie, mogli spdzić ze sobą trochę czasu, poznać i zrobić coś dobrego dla innych. Wszyscy wrócili pod wieczór do Łodzi, zmęczeni, ale pełni satysfakcji i zadowolenia z dobrzej wykonanej pracy!