Konferencja EPE

Konferencja EPE
W dniu 21 września 2012 roku w Dużej Sali Obrad Urzędu Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104 odbyła się konferencja pt. ?Epidemia Pozytywnej Energii?. Była ona uwieńczeniem działań łódzkich wolontariuszy PPPW ?Centerko? ze Stowarzyszenia Młodzieży i Osób z Problemami Psychicznymi, Ich Rodzin i Przyjaciół POMOST, w ramach programu Młodzież w działaniu.
Głównym celem konferencji było przybliżenie uczestnikom szczegółów dotyczących samego programu oraz podsumowanie realizowanego w jego ramach projektu ?Epidemia Pozytywnej Energii?. W nawiązaniu do realizatorów projektu oraz sposobu ich działania poruszona została również tematyka związana z wolontariatem oraz miejscem sztuki w edukacji w XXI wieku.
Pierwszy blok konferencji poświęcony był unijnemu programowi ?Młodzież w działaniu?, dzięki, którym młodzi ludzie mogą działać na rzecz innych rozwijając przy tym własne umiejętności i zainteresowania. Prowadzący Sylwia Bednarowicz oraz Kamil Dębicki przybliżyli uczestnikom główne założenia programu, poinformowali o formalnościach niezbędnych do jego realizacji. Oprócz niezbędnych faktów, przekazali oni także własne refleksje związane z poszczególnymi etapami projektu, dzięki czemu formalności, które mogłyby zniechęcać potencjalnych chętnych stały się mniej surowe i bezosobowe. Jednakże największe przekonanie publiczności zdobyli odwołując się do konkretnego przykładu, jakim był realizowany także przez nich projekt ?Epidemia Pozytywnej Energii.? Przedstawione podczas konferencji materiały multimedialne oraz własne doświadczenia uczestników projektu nadały formalnym informacjom rzeczywistego wyrazu, budząc entuzjastyczne spojrzenie na możliwości, jakie daje program ?Młodzież w działaniu?. Ponadto organizatorzy udzielili kliku bardzo cennych, życiowych wskazówek, zachęcając publiczność do udziału w tego typu akcjach. Jedną z najistotniejszych uwag, którymi podzieli się prowadzący było nie porywanie się na górnolotne, wyidealizowane projekty, a działanie będące zgodne z pasją i zainteresowaniami jego realizatorów. Takie założenie od początku przyświecało ?Epidemii Pozytywnej Energii?, dzięki czemu dzieci z łódzkich świetlic mogły poznać świat kultury indyjskiej, latynoamerykańskiej, afro, rock i hip ? hop nie tylko w teorii, ale także w praktyce poprzez dobrą zabawę.
W celu połączenia wiedzy teoretycznej o wybranych kulturach z dobrą zabawą w realizacji projektu ?Epidemia Pozytywnej Energii? wykorzystana została sztuka w szerokim rozumieniu tego pojęcia. Dlatego też drugi blok konferencji, poprowadzony przez Sylwie Bednarowicz i Karolinę Walenczak poświęcony był właśnie tematyce dotyczącej roli sztuki w edukacji w XXI wieku. Głównym odniesieniem były oczywiście działania artystyczne wykorzystane w projekcie takie, jak: rysunek, taniec, moda, muzyka, teatr, czy grafitii. Uczestnicy konferencji mieli okazję podzielić się refleksjami dotyczącymi definiowania i wykorzystana sztuki, w ramach ich pracy czy też prywatnego życia. Podczas debaty zrodziło się pytanie czy sztuka budzi jeszcze zainteresowanie i czy dociera do współczesnych młodych ludzi. W dyskusji pojawiło się również rozważanie o formach, w jakich młodzi ludzie powinni ze sztuką obcować, czy w tradycyjnie zorganizowanych zajęciach czy też w bardziej swobodnej wersji noszącej znamię animacji. Niezależnie od poglądów debata podsumowana została wnioskiem, że sztuka była, jest i będzie znakomitą formą pracy z dziećmi i młodzieżą, pozwalająca na połączenie pożytecznego z przyjemnym.
Projekt ?Epidemia Pozytywnej Energii? realizowany był przez wolontariuszy ze Stowarzyszenia Młodzieży i Osób z Problemami Psychicznymi, Ich Rodzin i Przyjaciół POMOST, którzy dali z siebie wszystko, aby przeprowadzić go na jak najwyższym poziomie, nie oczekując na wynagrodzenie. ?Jeśli nie kasa to co?? ? w oparciu o tę myśl przewodnią prowadzący Mariusz Kołodziejski zorganizował trzeci blok konferencji poświęcony idei działalności wolontarystycznej. Po zapoznaniu się z teoretycznymi założeniami związanymi z tym zagadnieniem uczestnicy konferencji mogli wyrazić swoje własne odczucia udowadniając, że niezależnie od powódek warto poświęcić kawałek siebie dla innych.
Z takiego założenia wychodzą też członkowie Stowarzyszenia POMOST, dlatego podczas tego bloku przedstawione zostały również inne działania tej organizacji, cieszącej się osiągnięciami w wielu różnych przedsięwzięciach. Oglądając materiały przedstawiające wolontariuszy PPPW ?Centerko?, ich pasję, czyny i satysfakcję jaką z nich czerpią, było wystarczającym argumentem aby przekonać ostatnich niedowiarków, że warto działać.
Podsumowując konferencję można pokusić się o stwierdzenie, że ?Epidemia Pozytywnej Energii?, zaraziła jej uczestników. Dzięki czemu mamy nadzieję, że będzie się dalej rozprzestrzeniać, niezależnie od tego, w jakiej formie i pod jakim szyldem.
Artykuł o projekcie do przeczytania tutaj
Materiały:
grupa_inicjatywna
uczestnicy_konferencji debata

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *