Jako wolontariuszka punktu pośrednictwa pracy wolontarystycznej „Centerko” brałam udział w Targach Pracy, na których różne organizacje oraz firmy działające w Łodzi wystawiały swoje oferty zatrudnienia oraz prezentowały charakter swojej działalności.
Jak do tej pory brałam udział w takich wydarzeniach tylko jako osoba prywatna, chcąc zapoznać się z rynkiem pracy i szukając możliwości dla siebie.
Prezentowałam stoisko „Centerka” wspólnie z kilkoma osobami działającymi aktywnie w naszej organizacji. Było to dla mnie nowe i ciekawe doświadczenie, ponieważ poznałam takie wydarzenie jak targi „od drugiej strony” – tym razem to nie ja zbierałam informacje tylko dla siebie, ale ich udzielałam. Odważę się na stwierdzenie, że pierwszy raz targi przybrały dla mnie „ludzką twarz”, gdyż przyglądałam się ludziom, a nie organizacjom. Miałam bezpośredni kontakt z każdą osobą podchodzącą do naszego stoiska. Dla takich osób nasz punkt był jednym z wielu, kolejnym który „odhaczali” na swojej liście „gdzie można znaleźć pracę/praktyki/wsparcie w rozwoju”. I tu od razu nasz punkt wyróżniał się inna ofertą-praca wolontarystyczna, a nie zwykłe zatrudnienie. Najczęściej charakter naszej organizacji i sama nasza obecność na targach pracy wywoływały zaskoczenie, ale zaraz potem zaciekawienie, a nawet fascynacje.
Podchodziły do nas głównie osoby, które poszukują pracy lub nowego zajęcia. Mimo, iż niektórzy sceptycznie podchodzili do opcji podjęcia pracy nieodpłatnej, po otrzymaniu ode mnie komunikatu, ze mogą sami wybrać charakter takiej pracy, mogą sami wybrać organizację, w której mogliby pracować jako wolontariusze, z bogatej bazy organizacji, które poszukują wolontariuszy, uświadomili sobie, że w takiej pracy mogą się spełniać i rozwijać, dawać i brać. Daje ona możliwość pokazania swoich umiejętności, którymi szczególnie osoby nieaktywne zawodowo, nie mają się jak i gdzie wykazać. Zajęcie, które wybiera wolontariusz jest dopasowane do jego charakteru oraz predyspozycji. A więc daje możliwość rozwoju, pogłębiania swych pozytywnych cech, nabycia nowych umiejętności. Ale przede wszystkim otwiera na ludzi, na nowe kontakty, mobilizuje do aktywnego życia i jest nowym doświadczeniem. A każde doświadczenie, szczególnie takie po które sami świadomie sięgamy, wzbogaca i jest krokiem do przodu. Praca wolontarystyczna może być pierwszym krokiem do podjęcia pracy zawodowej. W rozmowach okazało się, ze wyżej wymienione wartości są bardzo ważne i często brakuję ich w życiu osób nieaktywnych zawodowo. Kilka osób zgłosiło się do naszej bazy wolontariuszy w myśl przesłania , że czas spędzony z pożytkiem dla siebie i innych nigdy nie jest czasem straconym.
Targi Pracy oraz seminarium „Prawa osób niepełnosprawnych” zostały zorganizowane przez Fundację „Aktywizacja” w dn. 10.01.2017 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.
Anna Kazimierczak
Cudownie. Dobra robota, brawo!