Organizatorzy wolontariatu to liderzy, kierownicy, szefowie, osoby zarządzające organizacjami i instytucjami, których zadaniem jest wdrażanie systemów i programów wolontarystycznych. Dla nich w ramach realizacji działań w Korpusie Solidarności została przygotowana oferta.
Pomimo ciągle trwającej pandemii na terenie całego kraju, w województwie łódzkim organizatorzy mieli okazję wziąć udział w wydarzeniach w systemie stacjonarnym i online.
Działania rozwijające dla liderów i kierowników odbyły się w systemie online. Pozwoliły liderom poznać zasady udziału w Korpusie Solidarności, efektywną komunikację pomiędzy koordynatorem wolontariatu, a wolontariuszem, odkryć tajniki efektywnego zarządzania czasem pracy koordynatora wolontariatu i odpowiedzieć na pytanie, kiedy koordynator jest motywatorem, a kiedy demotywatorem dla wolontariusza. Dzięki szkoleniom rozwijającym organizatorzy wiedzą, jak procesjonalnie współpracować z wolontariuszami, aby rozwijać wolontariat długoterminowy w organizacji.
Kilkumiesięczne doradztwo indywidualne dla organizatorów odbyło się w systemie online i stacjonarnym. Dało możliwość udziału w sesjach wspierających liderów. Porady dotyczyły motywowania wolontariuszy zgodnie z typami osobowości, planowania działań rozwojowych dla koordynatorów wolontariatu, omówienia prawnych aspektów wolontariatu, a także tworzenie oferty dla wolontariusza.
Zaś szkolenia dla nauczycieli Szkolnego Korpusu Solidarności ze Skierniewic i obszarach ościennych dostarczyły dużo satysfakcji z faktu realizacji działań wolontariackich w szkołach, które nauczyciele planują realizować w przyszłych latach. Były również okazją dla nowych i doświadczonych pedagogów do zapoznania się z ideą wolontariatu długoterminowego, uruchomienia, prowadzenia i rozwijania Szkolnego koła Korpusu Solidarności.
Lokalne spotkania branżowe w formule stacjonarnej były odpowiednia przestrzenią do wymiany doświadczeń, prezentacji dobrych praktyk wolontariackich i dyskusji na temat współpracy z wolontariuszami w danej branży. Spotkania były okazją do wzajemnej inspiracji i planowania wspólnych przedsięwzięć przy realizacji wolontariatu długoterminowego.
Certyfikacja to propozycja dla profesjonalnie działających i współpracujących z wolontariuszami podmiotów. W roku 2021 asesor odwiedził organizatorów i weryfikował standardy działań pod kątem wzorcowej współpracy z wolontariuszami, w wyniku czego 3 organizacje otrzymały tytuł „Miejsca Przyjaznego Wolontariuszom”.
Dzięki szerokiej, różnorodnej i ciekawej kampanii promującej Korpus Solidarności i regionalne działania w tym zakresie wielu organizatorów, koordynatorów i wolontariuszy mogło usłyszeć, zobaczyć i posłuchać o wolontariacie długoterminowym i jego niezwykłych obliczach.
Dziękujemy zespołowi współpracującymi z organizatorami i do zobaczenia na wolontariackim szlaku!
Magdalena Kaźmierczak
Wsparcie dla organizatorów wolontariatu dofinansowane jest przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018 – 2030 Korpus Solidarności.