Wojewódzkie Centrum Wolontariatu [relacja]

Wojewódzkie Centrum Wolontariatu [relacja]

Koniec roku 2021 związany jest z zakończeniem naszego projektu pn. „Wojewódzkie Centrum Wolontariatu (WCW) – wsparcie rozwoju wolontariatu w woj. łódzkim”. Wiemy, że wszystko, co dobre szybko się kończy i wierzymy głęboko, że rok 2022 przyniesie dużo dobrego w obszarach związanych z wolontariatem. A to wszystko dzięki współfinansowaniu ze środków otrzymanych od Samorządu Województwa Łódzkiego.

A co takiego działo się w trakcie realizacji projektu WCW w okresie od 15.07.2021 – 31.12.2021 🙂

Przypomnijmy, że w ofercie WCW znajdowały się usługi z zakresu wolontariatu obejmujące następujące zagadnienia:

  • pośrednictwo pracy wolontarystycznej,
  • poradnictwo, doradztwo, wsparcie merytoryczne,
  • współpraca z wojewódzkimi organizacjami i instytucjami,
  • szkolenia dla przyszłych wolontariuszy i koordynatorów wolontariatu,
  • akcje społeczne oraz regionalne inicjatywy.

Dzięki projektowi WCW organizacje z woj. łódzkiego dowiedziały się, jak właściwie współpracować z ochotnikami, a wolontariusze – w co mogą się zaangażować. Wojewódzkie Centrum Wolontariatu stało się przestrzenią do wzajemnej inspirującą i podejmowania lokalnych działań społecznych.

Do współpracy zaprosiliśmy wszystkie chętne osoby, które chciały zostać wolontariuszami i dać cząstkę siebie i swojego czasu innym. Zaprosiliśmy również do kooperacji podmioty, chcące skorzystać ze wsparcia wolontariuszy.

Wolontariusz, który zgłosił się do nas mógł liczyć na pełne wsparcie ze strony pośrednika wolontariatu. Wyznając zasadę, że najważniejszy jest pierwszy kontakt z drugim człowiekiem, staraliśmy się zadbać w indywidualny sposób o każdego ochotnika. Badaliśmy jego potrzeby, wewnętrzną motywację, dostępność czasową, doświadczenie w działaniach, związanych z wolontariatem, czy też przebyte szkolenia. Rozmowy z wolontariuszami odbywały się stacjonarnie w siedzibie naszego biura lub telefonicznie. Każdy ochotnik po odbytej rozmowie otrzymał na maila i/lub messengera podsumowanie spotkania i propozycje miejsc, gdzie mógłby podziałać na wolontariacie. Oferty były dostosowane do jego indywidualnych preferencji oraz możliwości. Ponadto, pośrednik wolontariatu zapraszał każdego ochotnika do bycia w stałym kontakcie. Proponował kontakt bezpośredni lub mailowy w celu podtrzymywania relacji. Pośrednikowi zależało na uzyskaniu informacji zwrotnej, gdzie udało się podjąć działania oraz chciał wspierać wolontariusza w trudnych sytuacjach. Wolontariusze byli zapraszani na szkolenia i akcje społeczne oraz miejskie inicjatywy.

Podobna sytuacja miała miejsce w relacji z koordynatorem wolontariatu, czy też innym przedstawicielem podmiotu, który zgłaszał się do nas.

Każdy kontakt od koordynatora telefoniczny, czy też bezpośredni to była wielka radość dla nas. Nasze działania miały na celu doradzić liderom, jak w odpowiedni sposób przygotować ofertę pracy dla przyszłych ochotników, by była atrakcyjna i zachęcała do nawiązania kontaktu właśnie z ich placówką. Ponadto, zapraszaliśmy koordynatorów na szkolenia i zebrania przeznaczone tylko dla nich. Chcieliśmy wzajemnie się edukować, inspirować i motywować, tworzyć sieci kontaktów, aby lepiej realizować swoje zadania.

Zarówno wolontariusze, jak i koordynatorzy/liderzy mogli liczyć na nasze wsparcie w trakcie trwania całego projektu.

Jesteśmy głęboko przekonani, że nasze zaangażowanie i nawiązane relacje w trakcie trwania projektu z wolontariuszami i koordynatorami/liderami będą owocowały w przyszłości.

Naszymi dokonaniami dzieliliśmy się na blogu, portalach społecznościowych oraz stronie internetowej www.centerko.org. Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza zorganizowaliśmy Galę Wolontariatu, w trakcie której zaprezentowaliśmy sylwetki najaktywniejszych społeczników oraz podzieliliśmy się efektami realizowanego projektu. Była to okazja do podzielenia się „dobrymi praktykami” regionalnego wolontariatu oraz podsumowania dokonań ochotników w formie prezentacji multimedialnych i scenicznych.

Magdalena Kaźmierczak

Zadanie „Wojewódzkie Centrum Wolontariatu (WCW) – wsparcie rozwoju wolontariatu w woj. łódzkim” współfinansowane jest ze środków otrzymanych od Samorządu Województwa Łódzkiego i realizowane przez Stowarzyszenie Młodzieży i Osób z Problemami Psychicznymi, Ich Rodzin i Przyjaciół „Pomost” w terminie 15.07.2021 – 31.12.2021.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *