debaty wolontariackie [podsumowanie]

debaty wolontariackie [podsumowanie]

W roku 2022, który zbliża się już do końca, miałem przyjemność być moderatorem dwóch debat wolontariackich dofinansowanych przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018 – 2030 Korpus Solidarności.

Pierwsza z nich nosiła tytuł: „Barwy wolontariatu” – jak zmienia się wolontariat w trudnych czasach? Spotkaliśmy się w Centrum Edelmana 18. maja.

Zryw społeczny, inicjatywa, pomoc sąsiedzka … tak w skrócie można opisać społeczne zaangażowanie, które towarzyszy nam już od dwóch lat. Ale, czy nadal jest to wolontariat, czy nowa odsłona ochotniczej pracy na rzecz innych? O tym właśnie była debata …, a jej gośćmi byli:

  • Michał Rulski – zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Wolności
  • Agata Kobylińska – p.o. zastępcy Dyrektora Biura Aktywności Miejskiej Urzędu Miasta Łodzi
  • Mariusz Granosik – pedagog społeczny, kierownik Katedry Pedagogiki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Łódzkiego
  • Patrycja Szczepańska – psycholożka, socjoterapeutka, animatorka wolontariatu w Sopockim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu.

Relacja debaty w telewizji Toya

Druga debata odbyła się w 16. listopada i nosiła nazwę „O potrzebie wspierania osób w ich domach”.

Wiele osób chorujących, z ograniczoną sprawnością oraz samotnych w domach nadal jest pozostawiona samym sobie, bez odpowiedniego wsparcia. Być może wspólnie uda się wypracować procedury oraz systemowe rozwiązania, których wolontariat będzie integralną częścią?

Gośćmi byli:

  • Michał Rulski – zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Wolności
  • Monika Zwierzchowska- starszy specjalista pracy socjalnej w Zespole ds. Usług Społecznych w Wydziale Wspierania Ekonomii Społecznej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Łodzi
  • Klaudyna Kubiak – pracownik socjalny, doradca zawodowy i coach, z zamiłowania wolontariuszka i społecznik na rzecz osób dotkniętych kryzysem bezdomności
  • Oksana Hałatyn-Burda- prezeska Fundacji „W Człowieku Widzieć Brata”.

Relacja z debaty w Radio Łódź

Dziękujemy za zainteresowanie debatami, w przyszłym roku będą kolejne, także wyczekujcie informacji.

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku 🙂

Seweryn Obałka


Debata wolontariacka dofinansowana jest przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018 – 2030 Korpus Solidarności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *