„Uśmiech jest to taka prosta, która wszystko prostuje” – gdyby opisać jedną sentencją XIV Urodzin Centerka, to byłaby właśnie ta, która powstała w ramach warsztatów. To jest coś, co wolontariusze starają się dawać innym, ale i coś, co daje satysfakcję z działania na rzecz innych.
02. kwietnia br. nareszcie była okazja spotkać się na żywo, aby celebrować czternastą rocznicę powstania organizacji, która pozwala na rozwinięcie wolontariackich skrzydeł, ale i dotarcie tam, gdzie dotąd się nie było. Zresztą sama impreza była jednym wielkim „działaniem” – oprócz spotkania, można było zrobić też coś dla innych.
W ramach urodzin mogliśmy wziąć udział w akcji społecznej „Wolontariackie przebiśniegi” finansowanej z programu Korpus Solidarności. Akcja składała się z kilku inicjatyw. Uczestnicy spotkania podzielili się na pięć grup, gdzie każda pod sterem innego prowadzącego przygotowywała odmienne niespodzianki. Rozmaite i pełne serca kartki wielkanocne dla Hospicjum Łupkowa powstały przy udziale zespołu na czele z Magdą Kaźmierczak. Wyjątkowe i przepiękne makramy dla mieszkańców 6 Domu Pomocy Społecznej zostały stworzone przez uczestników warsztatów Danusi Frankiewicz. Pełen uśmiechu i kwiatów happening na ulicy Piotrkowskiej, mający na celu zachęcenie do idei wolontariatu i promocję Korpusu Solidarności był przeprowadzony przez Olę Łuczak i jej grupę. Wiktoria Siewierska razem ze swoimi podopiecznymi przygotowała niezmiernie pozytywne i inspirujące sentencje oraz origami. Natomiast Damian Szymański i jego zespół świetnie i wesoło bawili się przy okazji kreatywnej fotobudki. Dzięki „Wolontariackim przebiśniegom” mogliśmy nie tylko zintegrować się i poznać nowych wolontariuszy, ale też złapać bakcyla na samodzielne zorganizowanie podobnych akcji.
Wszakże to nie były jedyne atrakcje, które „Centerko” zaplanowało dla swoich gości. Była również część oficjalna, która zawierała przegląd inicjatyw z ostatniego roku, jak i plany na najbliższy czas (możecie być pewni, będzie się działo!), wystąpienia p. Michała Rulskiego, zastępcy dyrektora Narodowego Instytutu Wolności oraz p. Piotra Adamczyka, wicemarszałka Województwa Łódzkiego, ale również niezwykle klimatyczny pokaz grupy tanecznej Go Pomost! Przyznane zostały certyfikaty „Miejsc Przyjaznych Wolontariuszom”. Można też było wziąć udział w loterii fantowej, której środki będą przeznaczone na rozwój Regionalnego Centrum Wolontariatu. Na koniec zostały podsumowane wyniki działań warsztatów, a także wystosowane podziękowania dla tych, którzy współtworzyli imprezę. Nie zabrakło pysznego tortu.
Nie można pominąć przepięknych dekoracji przygotowanych m.in. przez Danusię Frankiewicz i jej Stowarzyszenie Dłutowski Klub Aktywnego Seniora, uświetniających cudowną atmosferę.
Jednego możecie być pewni: impreza była zdecydowanie udana, a podjęte inicjatywy, spotkania ludzi pełnych serca dla wolontariatu, zaowocują pięknymi działaniami na rzecz drugiego człowieka i nie tylko!
Małgorzata Żmuda
Akcja społeczna dofinansowana jest przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018 – 2030 Korpus Solidarności.