Zapraszamy przedstawicieli organizacji pozarządowych i instytucji, w szczególności koordynatorów wolontariatu z województwa łódzkiego do wzięcia udziału w stażu rozwojowym, który pomoże rozwinąć kompetencje w zakresie organizowania i koordynowania wolontariatem.
Spotkania te są dedykowane osobom, które mają wiedzę teoretyczną dotyczącą koordynowania wolontariatem (np. przeszli szkolenie dla koordynatorów), ale niewielkie doświadczenie i potrzebują praktycznego wsparcia, inspiracji, zweryfikowania wiedzy i dostosowanie jej do potrzeb swojej organizacji.
Staż odbywa się pod okiem doświadczonych koordynatorów z wybranych placówek. Udział w stażu zakłada:
- Spotkanie z opiekunem (1 spotkanie 2h),
- Mentoring z przedstawicielami placówek (2 spotkania po 2h),
- Warsztaty psychospołeczne (1 spotkanie 3h),
- Spotkania indywidualne (3 spotkania po 2h).
Staż obejmuje 15 godzin. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom odbiorców, będzie odbywał się on, zarówno w formie on-line, jak i stacjonarnie (wszystko zostanie uzgodnione na pierwsze spotkaniu).
Program stażu:
1. Spotkanie z opiekunem (1 spotkanie 2h), obejmujące zagadnienia:
- dokumentacja (porozumienie o wykonywaniu świadczeń wolontariackich, karta pracy wolontariusza, regulaminy), diagnoza potrzeb, wymiana doświadczeń, określenie kierunku pracy.
2. Mentoring z przedstawicielami placówek (2 spotkania po 2h), obejmujący zagadnienia:
- przykłady akcji i działań długoterminowych w wolontariacie;
- dyskusja i warsztaty praktyczne nt.: Co daje wolontariat wolontariuszom? Czy praca wolontariusza jest bezinteresowna? Jak pozyskiwać wolontariuszy do współpracy? Dlaczego praca w mediach społecznościowych jest ważna?
3. Warsztaty psychospołeczne (1 spotkanie 3h), obejmujące zagadnienia:
- zarzadzanie zasobami ludzkimi (mocne, słabe strony), wykorzystanie wewnętrznego potencjału, podział obowiązków wśród wolontariuszy;
- motywacja i komunikacja z wolontariuszami, asertywne wytyczanie granic.
4. Spotkania indywidualne (3 spotkania po 2h), obejmujące zagadnienia:
- udział w akcji społecznej danej placówki oraz pomoc liderowi wolontariatu;
- wizyta studyjna w placówce – casework (stworzenie pomysłu na akcję społeczną w danej placówce oraz mapy pomysłów pozyskiwania zasobów oraz wolontariuszy).
Warunkiem udziału w stażach rozwojowych jest wypełnienie do dn. 23.03.2023 r. formularza zgłoszeniowego, dostępnego tutaj
oraz rejestracja w Systemie Obsługi Wolontariatu
Ze względu na limit miejsc, o udziale w stażach rozwojowych decyduje kolejność zgłoszeń!
Spotkanie inauguracyjne zaplanowane jest w dn. 27.03.2023 r. o godz. 17.00.
Terminy kolejnych spotkań będą ustalane indywidualnie z uczestnikami na pierwszym spotkaniu.
W razie pytań, prosimy o kontakt z opiekunem staży rozwojowych, p. Daria Heinzel , e-mail: daria@centerko.org
Opiekun staży:
Daria Heinzel – z wykształcenia pracownik socjalny oraz pedagog resocjalizacyjny. Lider i koordynator wolontariatu w placówce pomocowej. Kierownik Punktu Pomocy Charytatywnej oraz koordynator Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Działaczka społeczna, współorganizatorka akcji charytatywnych, pikników, marszy, mitingów, od kilku lat związana z organizacjami pozarządowymi.
Staże rozwijające dla koordynatorów dofinansowane są przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018 – 2030 Korpus Solidarności.