Czy neuroróżnorodność to wyzwanie czy szansa?
Zapraszamy na spotkanie z wyjątkowymi gośćmi do Klubokawiarni Niebostan pn. „Siła neuroróżnorodności”, gdzie wspólnie z ekspertami oraz osobami zaangażowanymi w działalność społeczną porozmawiamy o wyzwaniach, z którymi mierzą się dzieci i dorośli w spektrum oraz o tym, jak możemy tworzyć bardziej otwarte i inkluzywne środowisko. Wydarzenie odbędzie się 28.01 o godz. 17.30 w klubokawiarni Niebostan przy ul. Piotrkowskiej 17.
Debatę poprowadzą wolontariuszki Stowarzyszenia „Pomost” —studentka psychologii, Natalia Malinowska oraz oligofrenopedagożka i terapeutka, Małgorzata Michaluk.
W gronie ekspertów znajdą się:
- Sylwia Kowalska – współtwórczyni Fundacji Autism Team oraz inicjatywy obywatelskiej Chcemy Całego Życia, w których działa społecznie na rzecz poprawy jakości życia osób z niepełnosprawnościami oraz aktywna członkini Inicjatywy „Nasz Rzecznik”, współpracująca z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich. Ponadto, działaczka na rzecz środowiska rodzin osób z autyzmem, współinicjatorka ruchu rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnościami, inicjatorka i koordynatorka ogólnopolska Klubu Świadomych Rodziców oraz współorganizatorka i aktywna uczestniczka kampanii społecznych, podnoszących świadomość dot. życia z niepełnosprawnościami., m.in. dotyczących zniesienia zakazu pracy zarobkowej na świadczeniach opiekuńczych („Nie zamykajmy dorosłych z niepełnosprawnością w czterech ścianach!”, „Dzieciństwo bez przemocy, dorosłość bez lęku”). Inicjatorka i koordynatorka Społecznego Pogotowia Interwencyjnego: pomaga, mediuje, radzi i interweniuje społecznie wszędzie tam, gdzie łamane są prawa osób z niepełnosprawnościami i członków ich rodzin. Aktywnie działa w przestrzeniach rzeczniczych, współpracuje z wieloma organizacjami w obszarze niepełnosprawności.
- Jan Gawroński – osiemnstolatek w spektrum autyzmu i z milionem innych zalet. Samorzecznik, społecznik, działający w Fundacji Autism Team, inicjatywie Obywatelskiej „Chcemy całego życia!” oraz inicjatywie „Nasz Rzecznik”. Społeczny Zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka – Moniki Horny-Cieślak. Pomysłodawca i organizator Klubu Świadomej Młodzieży, który zrzesza młodzież w spektrum autyzmu. Aktor grupy teatralnej Autentyczni Artyści. Jeden z bohaterów książki pt. Young Power 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat oraz „Nie powiem Ci, że wszystko będzie dobrze” autorstwa Justyny Sucheckiej. Podczas wydarzeń strajkowych pod Sejmem w maju 2018 r. odczytał apel do władz o pomoc dla osób z niepełnosprawnościami. Autor „listu do minister”, który wzmocnił kampanię dotyczącą środowiskowych domów samopomocy typu D dla osób z autyzmem i niepełnosprawnością sprzężoną.
- Małgorzata Juraś-Darowny – psycholożka, dla której szczególnie bliskie są kontekstualne nauki o zachowaniu, w tym terapia akceptacji i zaangażowania. W tym podejściu poddaje swoją pracę regularnej superwizji. W swojej pracy skupia się na wzmacnianiu elastyczności psychologicznej, korzystając z wywodzących się z ACT metody pracy z ciałem, umysłem i emocjami. Wierzy, że kształtowanie postawy akceptacji i uważności oraz rozpoznanie własnych wartości prowadzi do zaangażowanego działania – fundamentu życia w zgodzie z samym sobą. Podejście ACT wykorzystuje, nie tylko w pracy z dorosłymi, ale również z dziećmi i młodzieżą. Członkini Association for Contextual Behavioral Science oraz polskiego chapteru Stowarzyszenia (ACBS Polska), ISST (International Society of Schema Therapy) oraz PSTPS (Polskie Stowarzyszenie Terapii Poznawczej i Schematu). Swój warsztat wzbogaca uczestnicząc w kursach poszerzających umiejętności diagnostyczne i terapeutyczne, m.in. „Terapia akceptacji i zaangażowania – podstawy ACT dla terapeutów i coachów” (Daleko Idąc), „Wsparcie dzieci po doświadczeniach traumatycznych poprzez pracę z ciałem, TSR i zabawę” (Pracownia Terapii i Psychoedukacji), „Wybrane aspekty neuropsychologicznej diagnostyki różnicowej chorób otępiennych” (SCTPB), „Trening umiejętności społecznych I i II stopnia – Trener TUS” (SCOLAR).
To spotkanie to nie tylko okazja do zdobycia wiedzy, lecz także możliwość zadania pytań i udziału w inspirującej rozmowie, która zachęca do myślenia poza schematami. Świat potrzebuje wszystkich rodzajów umysłów — każda perspektywa jest cenna. Wstęp otwarty 🙂
Koordynator debaty: Damian Szymański (damian@centerko.org)
Wydarzenie na FB tutaj
Zadanie publiczne pn. „Wsparcie Organizacji Wolontariatu w NGO” współfinansowane jest z dotacji NIW-CRSO w ramach Korpusu Solidarności – Rządowego Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Systematycznego i realizowane przez Stowarzyszenie Młodzieży i Osób z Problemami Psychicznymi, Ich Rodzin i Przyjaciół “Pomost” w terminie 01.09.2023-31.08.2026.