Dnia 19 września miało miejsce zebranie dla wolontariuszy. Gościliśmy przedstawicielki różnych organizacji – Fundacji Małych Serc, Fundacji z Sercem oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
Przedstawicielka Fundacji Małych Serc opowiadała nam historię powstania akcji Ośmiorniczki dla Wcześniaków. Wszystko zaczęło się w Danii. Ośmiorniczki dają wcześniakom poczucie bezpieczeństwa, ponieważ ich ramiona przypominają pępowinę, a tym samym dają odczucia, jak w brzuchu mamy. Maluchy mają mocno wykształcony odruch chwytny i często wyrywają kable podłączone do aparatury, która pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji życiowych. Dzięki mackom maskotek mają zamiennik do zaciskania rączek. W Polsce akacja ta rozpoczęła się, gdy dzieci Asi Kmieć zachorowały na zapalenie płuc i trafiły do szpitala. Asia zajmująca się hobbystycznie rękodziełem chciała zaopatrzyć szpitalną salę zabaw w maskotki własnoręcznie robione. W celu dopełnienia formalności i uzyskania możliwości przekazania szpitalowi maskotek poszukując informacji trafiła na duński projekt Ośmiorniczki dla Wcześniaków. Przed włożeniem ośmiorniczki do inkubatora mama dziecka nosi zabawkę przy sobie, aby ta przesiąknęła jej zapachem. Poprzez to wkładamy do inkubatora namiastkę mamy, a dziecko ma zapewnione poczucie bezpieczeństwa. Spotkania dla wolontariuszy Fundacji Małych Serc, gdzie można nauczyć się dziergać ośmiorniczki odbywają się w Tubajce (plac Zwycięstwa 3 w Łodzi – Park Źródliska).
Kolejna możliwość wolontariatu, która została nam przedstawiona to informacje od Pani z Fundacji z Sercem. Kluczowym zagadnieniem działania Fundacji jest usuwanie barier środowiskowych w rozwijaniu indywidualnych możliwości dzieci i młodzieży. Powiązanie rehabilitacji z ekonomią społeczną daje wymierne społeczne korzyści. W Łodzi Fundacja dopiero zaczyna swoją działalność na szeroką skalę. Aby pomóc można na przykład niepotrzebne ubrania oddać do koszy z logiem Fundacji, które znajdują się w różnych częściach miasta, bądź poinformować organizację, że ktoś z naszego otoczenia potrzebuje pomocy, wówczas dzięki Fundacji osoba ta taką pomoc otrzyma.
Kolejnymi osobami, z którymi rozmawialiśmy na spotkaniu były przedstawicielki MOPSu, które opowiadały nam o jeszcze innej możliwości wolontariatu. Chodzi o wolontariat bezpośredni, polegający na przychodzeniu do domów osób potrzebujących i pomaganiu im w różnych czynnościach takich, jak np. zakupach, porządku, spacerze. Niezmiernie ważne w tym przypadku są także życzliwe rozmowy oraz wsparcie emocjonalne.
Później pośrednik wolontariatu – Ola – przybliżyła nam też co będzie działo się w najbliższym czasie. Rozmawialiśmy o grze miejskiej Escape Łódź, która odbędzie się 22 września w Parku Helenów, we współpracy ze Świetlicą Podwórkową przy ulicy Pomorskiej. Ola podczas spotkania opowiadała nam też o planowanych wydarzeniach, czyli Dance 4 Life, Pomaganie przez Ubranie, Dniu Zdrowia Psychicznego, czy Gali Wolontariatu.
Po spotkaniu wszyscy pełni energii, motywacji i nowych pomysłów zabraliśmy się do działania.
Edyta Bzikowska