Od września do grudnia w ramach wdrażania programu Wolontariatu Długoterminowego – Korpusu Solidarności w województwie łódzkim trwały liczne działania dedykowane koordynatorom wolontariatu w organizacjach i instytucjach.
Część z nich odbywała się w Łodzi, inne w Pabianicach i Skierniewicach. Ale od początku …
Wrześniowe lokalne spotkania z wolontariatem były szansą do zapoznania się ideą wolontariatu długoterminowego, zasadom członkostwa w Korpusie Solidarności, jak i korzyściom z bycia koordynatorem wolontariatu.
Szkolenie podstawowe dla koordynatorów to pigułka wiedzy, którą każdy współpracujący z wolontariuszami powinien „zażyć” po to, by zgodnie z prawem i sprawnie współdziałać z ochotnikami.
Szkolenia rozwijające to kolejny poziom wtajemniczenia, który zaoferowaliśmy tym, którzy na co dzień pracują z wolontariuszami. W tegorocznej edycji odbyły się dwie sesje szkoleniowe poświęcone dobrej komunikacji z wolontariuszami oraz automotywacji koordynatorów. Filarem obu szkoleń była koncepcja Porozumienia Bez Przemocy.
Jesienne staże rozwojowe dla koordynatorów to niezwykła okazja wzmocnienia swoich kompetencji zarządzania przy wsparciu innych, bardziej doświadczonych koordynatorów i organizacji.
Debaty wolontariacie to przedsięwzięcie, na które zaprosiliśmy ekspertów od wolontariatu długoterminowego – Małgorzatę Latarską i Anetę Szustak, a ich celem były dyskusje w obrębie sensowności podejmowania działań pomocowych, korzyści. Aby przygotować przyjazną do rozmów przestrzeń uczestników debat zaprosiliśmy w gościnne progi zaprzyjaźnionego Kina BODO.
Poradnictwo dla koordynatorów, które odbywało się w okresie październik – grudzień to z kolei forma indywidualnych spotkań, gdzie w dowolnym czasie i swobodnej atmosferze można porozmawiać o swoich potrzebach i trudnościach w codziennej współpracy z wolontariuszami oraz możliwościach większego angażowania grup wolontariuszy w różnym wieku.
To był czas pełen doświadczania, refleksji, testowania zmian w wyniku zdobytej wiedzy i nowych umiejętności. Dziękuję doradczyniom, Katarzynie Walczak i Małgorzacie Michaluk, we współpracy z którymi miałam przyjemność realizować ten obszar.
Mam nadzieję, że również w roku 2020 koordynatorzy znajdą coś ciekawego dla siebie w naszej ofercie edukacyjno-rozwojowej.
Wszystkim koordynatorom uczestniczącym w tegorocznych działaniach serdeczne dzięki i POWODZENIA !
Magdalena Korczyk-Waszak
Wsparcie dla koordynatorów realizowane jest w ramach Partnerstwa dla Wolontariatu Programu Korpus Solidarności i dofinansowane przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018 – 2030 Korpus Solidarności.