Akademia Wolontariatu Seniora [podsumowanie projektu]

Akademia Wolontariatu Seniora [podsumowanie projektu]

Akademia Wolontariatu Seniora to inicjatywa Regionalnego Centrum Wolontariatu „Centerko” zapoczątkowana w 2014 roku dzięki Rządowemu Programowi na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS). Po 10 latach wróciliśmy z nową odsłoną projektu, tym razem pod hasłem „Bądź w DOBROstanie!” ze środków budżetu Województwa Łódzkiego.

Wiemy, jakie piętno odcisnęły na nas ostatnie wydarzenia na w kraju i świecie, dlatego zadbanie o naszych najdojrzalszych wolontariuszy stało się kluczowym zadaniem. Dzięki zaproponowanym aktywnościom staraliśmy się wpływać na poprawę jakości życia seniorów – ich ogólnie pojętego dobrostanu – poprzez poszerzanie ich wiedzy na temat procesów starzenia się oraz uświadamianie, w jaki sposób dbanie o swoje zdrowie na co dzień wpływa na pozostawanie aktywnym społecznie. Wykorzystując wolontariat pokazaliśmy, że można te procesy spowolnić i wpłynąć na szczęśliwsze życie, co w czasie pandemii było szczególnie ważne dla tej grupy wiekowej.

W ramach projektu zawiązane zostały 4 grupy tematyczne, pracujące ze specjalistami w oparciu o koncepcję NEUROplanu, stymulującego obszar ciała, umysłu i emocji:

1. Warsztaty taneczno-ruchowe „Ciało – nasza świątynia witalności i radości życia” (Seweryn Obałka) – zajęcia odpowiadające za obszar ciała, poświęcone zrozumieniu procesów, jakie zachodzą w naszym organizmie na przestrzeni lat oraz uświadomieniu, co można zyskać i stracić w czasie naszego rozwoju. Uczestnicy nauczyli się, jak sobie z tym radzić, aby pozostać w jak najlepszej kondycji fizycznej i psychicznej. Swoją wiedzę wykorzystali organizując samodzielną inicjatywę w Domu Dziennego Pobytu przy ul. Sienkiewicza.

Relacja uczestniczki projektu z warsztatów tutaj

2. Warsztaty kreatywnego pisania “Kreujemy zdrowie piórem” (Emilia Szywała) – zajęcia dbające o obszar umysłu, podczas których uczestnicy poznali kreatywne techniki pisarskie, wykonując różnorodne ćwiczenia oraz zdobywać wiedzę o najnowszych doniesieniach naukowych z zakresu wpływu stylu życia na ich dobrostan. Sprawdzeniem ich wiadomości była akcja w Domu Dziennego Pobytu przy ul. Tuwima.

Relacja uczestniczki projektu z warsztatów tutaj

3. Warsztaty teatru przedmiotu „Czując w teraźniejszości” (Agnieszka Bednarek-Zimnoch) – zajęcia bazujące na obszarze emocji, podczas których uczestnicy zmierzyli się ze swoją przeszłością, teraźniejszością, a także spojrzeli w przyszłość. Podczas warsztatów powstały etiudy przedmiotowe oparte o własne doświadczenia w ramach Teatru Przedmiotu, które zostały zaprezentowane podczas inicjatywy w Domu Dziennego Pobytu przy ul. 1 Maja.

Relacja uczestniczki projektu z warsztatów tutaj

4. Warsztaty art “Cudowne wspomnienia” (Łukasz Zimnoch-Bednarek) – zajęcia łączące wszystkie obszary (ciało-umysł-emocje), skierowane dla uczestników, którzy odbyli już podobne działania i chcieli wykorzystać swoje kompetencje oraz umiejętności do zadań związanych z oprawą, ilustracją i relacją z projektu. Zostały zrealizowane dla nich spotkania z zakresu tworzenia fotografii, relacji na bloga i mediów społecznościowych, których wiedza została wykorzystana podczas akcji w Domu Dziennego Pobytu przy ul. Ćwijklińskiej.

Relacja uczestniczki projektu z warsztatów tutaj

Projekt, nie tylko pozwolił seniorom na wyjście z domu, poznanie nowych aktywności artystycznych, czy zintegrowanie się, ale również nauczył praktycznego podejścia i zrozumienia idei wolontariatu – dając innym, otrzymujemy jeszcze więcej! O czym wolontariusze 60+ przekonali się realizując samodzielne akcje wolontariackie w wybranych DDP przy wsparciu swoich instruktorów, a także dzieląc się wrażeniami podczas podsumowania przedsięwzięcia.

Pierwsze odbyło się podczas uroczystej Gali Wolontariatu w dn. 13.12 br. w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych, a drugie – w siedzibie Stowarzyszenia „Pomost” w dn. 30.12 br. Towarzyszyło mu spotkanie z animatorami z wręczeniem dyplomów za udział, a także symobliczną wystawą wytworów uczestników powstałych w toku projektu. Nagrodą za zainteresowanie naszym przedsięwzięciem oraz aktywność nestorów była wycieczka do Akademii Sztuk Pięknych, aby jeszcze przez chwilę czerpać z AWS i tę inspirację nieść dalej, we własnych wolontariatach ….

Mariusz Kołodziejski

Zadanie publiczne pn. „Akademia Wolontariatu Seniora – Bądź w DOBROstanie!” jest współfinansowane z budżetu Województwa Łódzkiego. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *