Wolontariat młodzieżowy realizowany jest głównie w ramach kół młodzieżowych (PCK, Caritas) oraz tzw. „Szkolnych Klubów Wolontariusza” (SKW). Program SKW zainicjowany został przez Ogólnopolską Sieć Centrów Wolontariatu w 2006 roku, a rok później w ramach projektu „Szkolne Kluby Wolontariusza śladami kultury żydowskiej” powstało 16-cie pierwszych Klubów na terenie łódzkich szkół.
Głównym celem programu jest wolontaryjna aktywizacja młodzieży ze szkół oraz ujęcie spontanicznych chęci do działania młodych ludzi w bardziej stałe i usystematyzowane ramy organizacyjne. Koła rozwijają działalność, zarówno na zewnątrz- wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc innych, jak i wewnątrz szkoły- na rzecz jej samej społeczności uczniowskiej. Szkolne Koła Wolontariatu realizują własne projekty i inicjatywy lub włączają się w wydarzenia w regionie współpracując z różnymi podmiotami.
Cele działań SKW:
- wspieranie uczniów w organizowaniu pomocy,
- zwiększenie oferty zajęć pozalekcyjnych oferowanych młodzieży,
- lepsze poznanie środowiska lokalnego, jego potrzeb i możliwości działania,
- stworzenie dla młodzieży szkolnej alternatywy w stosunku do narkotyków, przemocy w szkole, bierności i zobojętnienia na problemy społeczne,
- wzmocnienie i usprawnienie działań podejmowanych przez wolontariuszy,
- zwiększenie samodzielności i efektywności młodych ludzi,
- zapobieganie patologii społecznej,
- poznanie struktur działania sektora pozarządowego.
Regionalne Centrum Wolontariatu „Centerko” od samego początku istnienia współpracuje z młodzieżą i angażuje ją do działań społecznych. Organizuje szkolenia w szkołach, animuje tworzenie SKW oraz realizuje inicjatywy młodzieżowe. Dzięki programowi Młodzież w działaniu wolontariusze samodzielnie opracowali projekt pt. „Epidemia Pozytywnej Energii” dedykowany dla dzieci i młodzieży z łódzkich świetlic środowiskowych. Ponadto, „Centerko” zachęca do wolontariatu młodzież ze Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych i Socjoterapeutycznych.